Zespół Szkół w Zaleszanach

Publiczne Przedszkole

Publiczna Szkoła Podstawowa im. por. Józefa Mączki

adres ul. Sandomierska 95, 37-415 Zaleszany; telefon 158459433 fax 158459422; e-mail bszczepanski72@gmail.com

Patron Szkoły Podstawowej

por. Józef Mączka - książę poetów legionowych

Dzieciństwo i młodość

Józef Mieczysław Mączka przyszedł na świat 2 czerwca 1888 r. w Zaleszanach jako syn Heleny z domu Ambroziewicz i Franciszka Mączków. To właśnie ojciec wywarł decydujący wpływ na jego postawę życiową i nauczył go ofiarnego patriotyzmu, gdyż sam jako trzynastoletni chłopak, uciekł a z domu i przyłączył się do powstania styczniowego. Józef Mączka dzieciństwo spędził w Lubomierzy koło Oleszyc, gdzie ojciec jego dzierżawił majątek ziemski. Do gimnazjum chodził najpierw we Lwowie, później w Sanoku i w Rzeszowie, a mieszkał w Widaczu nad Sanem. W czasie wybuchu I wojny światowej zgłosił się na ochotnika do Legionów. Dosłużył się tam stopnia porucznika. Brał udział w wielu walkach. Po wielu dramatycznych przeżyciach zmarł na cholerę w wieku 30 lat pod Krasnodarem. Nie doczekał wolnej Polski.

Twórczość

Wiersze pisał od wczesnej młodości, a wychowywany był w duchu żarliwego patriotyzmu - prawie wszystkie jego utwory mają charakter patetyczno - patriotyczny. Jego poezja agitowała za czynem, walką w obronie ojczyzny, krzewiła uczucie miłości do kraju przede wszystkim wśród młodzieży.

WSTAŃ POLSKO MOJA - J. MĄCZKA - LWÓW 1914
Wstań Polsko moja!
Uderz w czyn!
Idź znów przebojem w bój szalony!
Już płonie lont podziemnych min,
Krwawą godzinę biły dzwony.
Zerwane pęta - Uderz w czyn!
Wstań Polsko moja!
Strząśnij proch!
Żałosne marzeń ucisz łkania,
Za Tobą zimny smutków loch,
Przed Tobą świty zmartwychwstania!...
Z anielskich skrzydeł strząśnij proch!
Wstań Polsko moja!
W ogniach zórz
Nowe się szlaki krwawią Tobie!
O, lżej Ci będzie w gromach burz,
niźli w zawiędłych wspomnień grobie.
Wstań Polsko moja w blaskach zórz!

Utwory poetyckie Józefa Maczki w okresie międzywojennym cieszyły się, szczególnie w kręgach kombatanckich, dużą popularnością. Uczyły się ich nawet dzieci w szkole. Pierwsze wydanie zbioru wierszy "Starym szlakiem" ukazało się jeszcze w 1917 r. Kolejne edycje pojawiły się w 1933, 1934 i 1938 r. Po II wojnie światowej zapomniano o Józefie Mączce i innych legionowych poetach.

Powojenne wydanie wierszy

Pierwsze, powojenne wydanie zbioru wierszy poety ukazało się w Sandomierzu w 1997 r. dzięki inicjatywie i dotacji Rady i Zarządu Gminy oraz Szkoły Podstawowej w Zaleszanach.
Szkoła Podstawowa w Zaleszanach rozpoczęła starania o nadanie jej imienia Józefa Mączki w 1997 r. Został powołany Społeczny Komitet nadania imienia szkole i ufundowanie sztandaru.

Skład komitetu
mgr Andrzej Karaś – Wójt Gminy Zaleszany
mgr Jerzy Partyka – dyrektor Szkoły Podstawowej w Zaleszanach
mgr Antonina Moskal – z-ca dyrektora SP w Zaleszanach
mgr Mieczysław Paterek – dyrektor Kieleckiego Przedsiębiorstwa Budowy Mostów
Wydawca tomiku poezji. Redaktor wydawnictwa „Myjakpress"
mgr Jan Nowak – dyrektor GZOSiP
Grażyna Kraszewska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury
Maria Mączka – nauczycielka SP w Zaleszanach
Otylia Sarnowska – przewodnicząca Rady Rodziców
Elżbieta Garanty – Rada Rodziców
Władysław Paterek – sołtys wsi Zaleszany

Nadanie imienia szkole

Cały następny rok szkolny 1997/98 poświęcony był procesowi dydak­tyczno – wychowawczemu, którego finałem była uroczystość poświecenia sztandaru i nadanie szkole imienia por. J. Mączki. Uroczystość ta odbyła się 10 listopada 1998 r. Rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym, odprawioną przez bp Mariana Zimałka, podczas której poświęcony został sztandar szkoły ufundowany przez rodziców. Dalsza część odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie nastąpiło przekazanie sztandaru, ślubowanie oraz program artystyczny w wykonaniu uczniów. Końcowy etap uroczystości miał miejsce na terenie szkoły, gdzie Biskup poświęcił obelisk i tablicę pamiątkową ku czci por. Józefa Mączki.

Obecnie

Od tego wydarzenia dzień 10 listopada uchwała Rady Pedagogicznej został ogłoszony Świętem Patrona Szkoły. Rokrocznie w tym dniu w szkole odbywają się patriotyczne i ważne dla szkoły uroczystości.

Pasowanie pierwszaków na uczniów.
Uroczyste koncerty i wieczornice,
Konkursy poezji i wiedzy o życiu J. Mączki,
Konkursy plastyczne o drodze Polski do niepodległości
Uczniowie przed obeliskiem składają wiązanki kwiatów i zapalają znicze.